Top Page Samozvaný spolek Jawistů
divokého západu
Top Page

Co se stalo

Bismarckovy věže - námět na vyjížďku

Při svých motivačních toulkách po netu jsem narazil na Bismarckovy věže.
Bismarckovy věže a rozhledny jsou zvláštním fenoménem mezi rozhlednami. Stavěly se na počest zakladatele Německé říše Otty von Bismarcka v první třetině 20. století. Byly postaveny na čtyřech kontinentech a z celkového počtu 240 postavených jich dodnes 172 stojí. Nejenom v Německu, Polsku, Rusku, Česku, Francii, Dánsku a Rakousku, ale byly také po jedné v Chile, Papue-Nové Guinei, Tanzanii a v Kamerunu.
Většina z nich byla stavěna do podoby Bismarckovy mohyly „Soumrak bohů“ podle nákresu profesora Wilhelma Kreise, který sám přímo navrhl některé z těchto věží (ta Ašská je jednou z nich a je i jednou z nejstarších).

O jedné z nich, té na Zelené hoře u Chebu vím už dávno,

druhou na Háji u Aše jsem znal také, ale nevěděl jsem, že je Bismarckova (už to vím ;-) ),

třetí a poslední věž v Česku je na vrchu Tanečnice u Mikulášovic ve Šluknovském výběžku. Je i nejseverněji položenou rozhlednou v Čechách.
V souvislosti s tímto poznáním jsem zjistil, že nedaleko našich hranic jsou i další věže a s tím se zrodil nápad a tip na motovýlet – „Sběr Bismarckových věží“.

Aš a Cheb jsou místa, která nepotřebují představit, do Mikulášovic je to trochu z ruky, ale kdyby se tam někdo zatoulal, proč ne, ale kousek za hranicemi u Lubů leží městečko Markneukirchen, kde na kopci, kde také jinde, že, stojí věž ne nepodobna těm v Aši a Chebu. Základní kámen pro její stavbu byl položen 1.4.1900 a její slavnostní otevření proběhlo 15.7.1900!

Kousek dál od hranic pak stojí další rozhledna v Plauen. Ta byla otevřena na konci srpna 1902.

Poslední, v přijatelném okruhu, je rozhledna ve ve Schneebergu, s jejíž stavbou se začalo už v květnu 1893

Vždycky když se jedu projet na motorce, se snažím jet s nějakým cílem. Myslím, že toto jsou docela pěkné cíle na pěkné vyjížďky. Jo, a když už budete v Markneukirchenu, tak přes údolí je v Landwüstu také pěkná rozhlednička. Sice není Bismrckova, ale je pěkná a stojí za popojetí.

Chcete-li se dovědět více o Bismarckových věžích můžete kliknout sem.

Začátek  
Pokud chcete vložit komentář k této stránce, prosím, vyplňte následující formulář:
Ukaž emotikony...

Komentáře
maruš (2017-09-21 10:19:38)
Byli jsme s manželem na Ašské věži.Od té doby ji mám na hlavní stránce.Je to nezapomenutelné dílo.
 Naposledy změněno: 20.8.2023 Admin®2015 Dnes je: Neděle, 24.09.2023, svátek má: Jaromír, zítra: Zlata